Pęknięcia okien i jak je naprawić

Czy wiesz, że rozbite okno to nie tylko paskudztwo, ale może w rzeczywistości kosztować Cię pieniądze, ponieważ pozwala na wyciek cennej energii z Twojego domu? Dlatego ważne jest, aby zająć się daną kwestią, zanim stanie się ona gorsza. Pierwszym krokiem jest określenie, z jakim rodzajem pęknięcia masz do czynienia. Wiedza, z jakim pęknięciem okna masz do czynienia, może pomóc w ustaleniu, czy po prostu naprawisz szybę, czy też wymagane jest całkowicie nowe okno zastępcze .

 

Rodzaje pękniętych okien

Pęknięcia naprężeniowe

W większości przypadków pęknięcie naprężeniowe zaczyna się od małego, zwykle w pobliżu krawędzi okna. Z czasem będzie się rozszerzać i rozprzestrzeniać po szkle, powodując większy problem, niż można się było spodziewać. Pęknięcia naprężeniowe są najczęściej spowodowane intensywnymi wahaniami temperatury, w szczególności dużymi różnicami między nimi. Na przykład oznacza to, że na zewnątrz jest bardzo zimno, więc drastycznie zwiększasz ciepło w domu, aby utrzymać ciepło.

Możliwe jest również pojawienie się pęknięć naprężeniowych z powodu bardziej fizycznych obciążeń, takich jak zatrzaskiwanie okna. Zawsze traktuj okna swojego domu ostrożnie, aby uniknąć samoistnego pęknięcia naprężenia, które prawdopodobnie będzie wymagało kosztownych napraw.

Pęknięcia ciśnieniowe

Pęknięcie ciśnieniowe to prawdopodobnie najrzadziej spotykany rodzaj wybicia w oknie. Najczęściej występuje w oknach z podwójnymi szybami lub szkle izolacyjnym. Mogą wydawać się, że pojawiają się znikąd, ale w rzeczywistości są spowodowane dramatycznymi zmianami ciśnienia spowodowanymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Może się to również zdarzyć w przypadku montażu okien na zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomie elewacji. Okna nie wytrzymają presji tych scenariuszy i w rezultacie pękną.

Można stwierdzić, że pęknięcie spowodowane ciśnieniem nastąpiło z powodu kształtu pęknięcia w szkle. W większości przypadków pęknięcie będzie przebiegać po łuku w kształcie klepsydry. Jeśli wystąpi pęknięcie ciśnieniowe, najprawdopodobniej będziesz musiał dokonać całkowitej wymiany okna.

 

Pęknięcia uderzeniowe

Pęknięcie uderzeniowe jest prawdopodobnie pierwszym, co przychodzi na myśl, gdy myślisz o rozbitych oknach. Jak można się domyślić z jego nazwy, przerwa w uderzeniu jest spowodowana siłą uderzenia przedmiotu w okno twojego domu. Pomyśl, że dzieci z sąsiedztwa grają w baseball lub huśtają się w golfa, które poszły nie tak. Zwykle można stwierdzić, kiedy doszło do tego rodzaju pęknięcia, dzięki możliwemu do zidentyfikowania wzorcowi rozbłysku gwiazd, który rozprzestrzenia się na zewnątrz od miejsca zderzenia.

Dla własnego bezpieczeństwa, jeśli doznasz pęknięcia w jednym z okien w domu, zachowaj ostrożność podczas sprzątania. Chociaż należy usunąć wszelkie odłamki szkła, które znajdują się w domu, zdecydowanie zaleca się, aby nie próbować samodzielnie usuwać rozbitego okna. Ze względu na charakter pęknięcia możesz poważnie zranić się. Dlatego montaż okna zastępczego najlepiej pozostawić profesjonalistom.

Jak tymczasowo naprawić pęknięte okno?

Naprawa potłuczonego szkła w oknie to zazwyczaj tylko tymczasowe rozwiązanie. Istnieje kilka prostych, szybkich rozwiązań, które możesz wypróbować, ale jedynym naprawdę bezpiecznym i trwałym sposobem naprawienia pękniętego szkła jest zainstalowanie zastępczego okna. Jeśli tymczasowe rozwiązanie jest dokładnie tym, czego szukasz podczas polowania na idealne nowe okna do swojego domu, możesz wypróbować jedną z następujących poprawek:

 

1. Taśma maskująca

Spróbuj przykleić taśmę maskującą po obu stronach pęknięcia na szkle. Dzięki temu szkło pozostanie nienaruszone i nie będzie się dalej łamać, jednocześnie zapobiegając przeciekaniu wody. Pamiętaj, aby przedłużyć taśmę poza pęknięcie po obu stronach, mocno dociskając ją do szkła, aby uzyskać najlepsze wyniki.

 

2. Kleje do szkła

Opcjonalne są również kleje do szkła, które są zwykle reklamowane do stosowania na szybach samochodowych. Dokładnie wyczyść przerwę, wypłukując wszelkie potencjalne zanieczyszczenia za pomocą zakraplacza przed nałożeniem taśmy na tył pęknięcia. Dzięki temu klej nie wycieknie po przeciwnej stronie okna. Za pomocą strzykawki lub pędzla nałóż klej na pęknięcie i pozwól mu całkowicie wyschnąć przed zdjęciem taśmy.

3. Gruba plastikowa osłona

Jeśli szukasz tymczasowego rozwiązania, które z pewnością uchroni przed przeciągami i owadami, nałożenie grubej plastikowej osłony na pęknięcie okna z pewnością załatwi sprawę. Wytnij kawałek plastiku, który jest wystarczająco duży, aby zakryć powierzchnię potłuczonego szkła z zasłony prysznicowej, plandeki, torby na zakupy lub innego przedmiotu gospodarstwa domowego wykonanego z plastikowego arkusza. Użyj taśmy klejącej, aby przykleić się do krawędzi plastiku szkła.

 

Jak trwale naprawić pęknięte szyby?

Kleje na bazie rozpuszczalników, takie jak żywica epoksydowa, mogą być stosowane jako uszczelniacze do rozbitych okien. To doskonały sposób na utrzymanie szkła w stanie nienaruszonym i zapobieganie dalszym uszkodzeniom przez dłuższy czas podczas oczekiwania na wymianę.

 

Sprawdź ten przewodnik krok po kroku, jak naprawić pęknięte okna za pomocą żywicy epoksydowej.

Co będziesz potrzebował:

– Mydło w płynie do mycia naczyń

– Środek do czyszczenia szkła

– Ściereczka z mikrofibry lub bawełniane szmaty

– Żywica epoksydowa

– Szpachla

– Papierowy talerz

– Aceton

 

Instrukcje:

Wyczyść szklaną część okna za pomocą płynu do mycia naczyń i wilgotnej ściereczki z mikrofibry, aby usunąć kurz, odciski palców i pozostałości oleju. Pozostaw na kilka minut, aby całkowicie wyschło.

Stwórz mieszankę dwuskładnikowej żywicy epoksydowej, łącząc utwardzacz i żywicę. Użyj wykałaczki, aby wymieszać i zmiksować roztwór na jednorazowym kartonie lub papierowym talerzu

Nałóż mieszankę epoksydową na potłuczone szkło za pomocą szpachelki, delikatnie naciskając, aby wypełnić pęknięcia. Pozostaw na co najmniej pięć minut do wyschnięcia.

Pozbądź się nadmiaru żywicy epoksydowej wystającej na powierzchni za pomocą ostrego ostrza lub kilku kropel acetonu na bawełnie lub suchej szmatce.

Wypoleruj szybę za pomocą środka do czyszczenia szkła i czystej szmatki.

 

Wymiana okien Warszawa

W przypadku pękniętego szkła prawie zawsze zaleca się profesjonalną instalację zastępczego okna. Samodzielna wymiana okna może być kusząca, ale może być niezwykle trudna, zwłaszcza jeśli masz do czynienia z delikatną uszczelką izolacyjną. Wynajęcie firmy zajmującej się instalacją okien pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, jeśli Twoja próba majsterkowania pójdzie nie tak.

 

Chociaż wymiana okien może wydawać się droższym rozwiązaniem, a nie tylko naprawą pęknięcia, nie zawsze tak jest! Pozostawienie nierozwiązanego lub tylko tymczasowo naprawionego problemu, takiego jak rozbite okno, może w rzeczywistości spowodować, że będziesz płacić więcej każdego miesiąca za rachunki za energię. Kiedy szyba pęka, uszczelka zawierająca argon, który izoluje okna, wycieka, czyniąc okno nieefektywnym i nieefektywnym energetycznie. Jednorazowa opłata za nowe okna może kosztować o wiele mniej niż lata rosnących rachunków za energię.

 

Nawet jeśli uważasz, że małe pęknięcie w twoim oknie nie jest takie złe, z czasem będzie się tylko pogarszać. To jest to, na co nie powinieneś dłużej czekać, aby skontaktować się z Hermes Warszawa! Jeden z naszych doświadczonych techników okiennych będzie mógł ocenić sytuację i zalecić najlepszy sposób postępowania.